Projekty ogrodów wertykalnych
Projekt ogrodu wertykalnego w nowoczesnym wnętrzu mieszkalnym. Do aranżacji zielonej ściany zastosowano bazaltowe płyty oraz drewniane panele. Cały układ ma nawiązywać do nowoczesnego mieszkania. Dobrane rośliny mają łagodzić proste kształty oraz nadawać lekkości całej konstrukcji.
Projekt ogrody wertykalnego zakładał jego wykorzystanie jako ogrodzenia, oddzielającej ściany od sąsiedniego balkonu. Do konstrukcji wykorzystano pnie drzew, w które posadzono różnego rodzaju zioła oraz rośliny ozdobne z ulistnienia. W górnej części zielonej ściany zamontowano podłużną rynnę kumulującą wody opadowe wykorzystywane do podlewania roślin.
Do projektu ogrodu wertykalnego zastosowano drewniane listwy. Ze względów konstrukcyjnych podzielono ogród na dwie komory z roślinami. Zieloną ścianę tworzą rośliny lubiące zacienienie. Aby umilić czes relaksu i odpoczynku na tarasie większość roślin ma bardzo przyjemny zapach kwiatów.
Projekt zielonej ściany miał za zadanie wzbogacić szare i puste ściany przy zakątku wypoczynkowym w ogrodzie. Prosta konstrukcja ogrodu wertykalnego została przełamana bogatym i kolorowym nasadzeniem roślinnym.
Prezentowany ogród wertykalny jest częścią projektu minimalistycznego ogrodu w stylu japońskim. Do konstrukcji wykorzystano stal Cor-Ten, która pięknie kontrastuje z kolorem tynku ściany, na której został zaprojektowany. Zaprojektowano minimalistyczne nasadzenia składające się z traw ozdobnych paproci oraz przewieszającego się pnącza.
Ogród wertykalny we wnętrzu.
Głównym założeniem projektowym było stworzenie zielonej ściany- ogrodu wertykalnego. Zastosowane rośliny mają za zadanie natleniać, oczyszczać z pyłów oraz jonizować powietrze. W swobodny układ pojemników na rośliny wkomponowano punkty wodne z łagodnym strumieniem, które szumem mają wprowadzać w stan relaksacji. Na całej ścianie dodano delikatne punkty świetlne. Całość podświetlono od góry i dołu by podkreślić fakturę oraz strukturę przestrzenną kompozycji.
Projekt ogrodu wertykalnego we wnętrzu biurowca.
Głównym założeniem projektowym było stworzenie zielonej ściany - ogrodu wertykalnego. Zastosowane rośliny mają za zadanie natleniać, oczyszczać z pyłów oraz jonizować powietrze. W swobodny układ pojemników na rośliny wkomponowano o takim samym kształcie półki na broszury oraz materiały informacyjne inwestora. Na całej ścianie między roślinami i półkami dodano delikatne punkty świetlne. Roślinność ma na celu uspokajać oraz łagodzić intensywną czerwień ściany,która swoją barwa nawiązuje do logo firmy. Całość podświetlono od góry i dołu by podkreślić fakturę oraz strukturę przestrzenną kompozycji.
Ogród wertykalny, wyróżniony w ogólnopolskim konkursie na projekt zielonej ściany nagrodą specjalną.
Koncepcja zagospodarowania
ogrodu wertykalnego opierała się na zastosowaniu drewnianych paneli
imitujących profil drzewa jako odwołanie do elementów drewnianych
obecnych w istniejącym sąsiedztwie. W centralnej części zaproponowano
płytę PCV z wyciętymi, organicznymi
kształtami na rośliny jako nawiązanie do wzoru nawierzchni. Materiał ten
ma za zadanie odbijać światło i rozjaśniać otoczenie. Użyte do
obsadzenia rośliny to w znacznej mierze warzywa i zioła w różnych
odmianach mające zastosowanie w życiu codziennym a za razem będące
ozdobne z ulistnienia, kwiatów jak i owoców. W centralnej części ściany,
w największych otworach posadzono rozchodniki, hosty, paprocie oraz
trawy zdobiące całe założenie przez cały sezon.